Turinys
Kaip išgaunamos aukso spalvos?
Kitos aukso spalvos išgaunamas maišant jį su tam tikrais priedais. Kiekvienas dirbinys turi prabą, kuri parodo, kiek aukso yra lydinyje, pavyzdžiui, 585 praba turi: ne mažiau kaip 58,5 proc. aukso ir 41,5 proc. kitų priedų. Būtent nuo priedų ir priklauso aukso spalva. Įdomu, kaip seniau buvo išgaunamos aukso spalvos? Juvelyrai naudojo tam tikras kitų metalų, tokių kaip varis, sidabras ir kt., proporcijas. Šiandien, pažengus technologijoms, galime naudoti jau parengtus priedus tam tikroms spalvoms išgauti.
Auksas maišomas su kitais metalais, kad taptų tvirtesnis ir patvaresnis ir būtų naudojamas juvelyriniuose dirbiniuose, ypač vestuviniuose žieduose. Grynas auksas yra palyginti minkštas, jį galima lengvai subraižyti ar sulenkti, todėl jis mažiau tinkamas kasdieniam žiedų nešiojimui. Auksą lydant su kitais metalais, gautas aukso lydinys yra kietesnis ir atsparesnis nusidėvėjimui, todėl jis geriau tinka vestuviniam žiedui, kuris bus dažnai ir ilgai nešiojamas.
Be to, lydiniai taip pat suteikia daugiau spalvų ir stiliaus variacijų, nes galima pridėti kitų metalų ir sukurti įvairių atspalvių baltą, rožinį ar net juodą auksą.
Aukso lydymas taip pat padeda taupyti, nes grynas auksas yra labai brangus, o jį lydant su kitais metalais jo gamyba gali būti pigesnė, todėl jis tampa prieinamas daugiau žmonių.
Kokios gali būti aukso spalvos?
Šiuo metu auksas gali spindėti raudona, geltona, balta spalva ir metaliniu-lediniu atspalviu. Ar žinojote, kad yra juodos spalvos auksas? Taip, auksas gali būti ir juodas.
Raudono aukso žiedai
Geriausiai mums žinoma aukso spalva, prie kurios mes ir esame pripratę, yra raudona. Ji gaminama maišant auksą ir varį. Dauguma žmonių jį vadina rusišku auksu. Kodėl? Tai tik dėl spalvos, nes jis niekaip nesusijęs su dirbinio pagaminimu Rusijoje.
Geltonos spalvos auksas – klasika
Geltonas, kartais dar vadinamas žaliuoju auksas išgaunamas, kai į priedą įeina daugiau sidabro. Štai ir visa paslaptis, kaip auksas tampa geltonos spalvos.
Baltas auksas – prabanga
Baltos spalvos (šiek tiek gelsvas) auksas yra labai populiarus. Kaip jis išgaunamas? Tikrasis auksas maišomas su paladžiu arba nikeliu. Pastarasis alergiškiems žmonėms gali būti netinkamas, todėl būkite atsargūs. Labai retai į priedus dedama platinos, nes tai brangus metalas ir balto aukso žiedai dėl to labai pabrangsta. Balto aukso žiedai labai dažnai puošiami deimantais. Kodėl gi ne?
Ledo baltumo auksas
Baltas auksas, spindintis metaliniu-lediniu atspalviu, gaunamas, kai balto aukso gaminys padengiamas rodžiu. Po tam tikro laiko rodis gali apsitrinti, tačiau nereikia to bijoti, nes gaminį visada galima atnaujinti, t. y. padengti rodžiu iš naujo. Ar tai brangu? Tiesą sakant, tai tikrai nekainuos daugiau, negu poliruoti rodžiu nedengtą gaminį, kuris nusidėvės greičiau negu dengtas rodžiu. Išduosime paslaptį – rodžiu dengtas gaminys yra tvirtesnis ir atsparesnis įbrėžimams.
Juodas auksas – mados viršūnė
Juodasis auksas nėra natūraliai egzistuojanti medžiaga, o greičiau terminas, kuris, priklausomai nuo konteksto, gali reikšti skirtingus dalykus.
Juvelyrinių dirbinių kontekste juoduoju auksu vadinami juvelyriniai dirbiniai, pagaminti iš aukso, kuris buvo apdorotas arba padengtas juoduoju rodžiu, kad įgautų tamsią spalvą. Naudojamo aukso grynumas būtų toks pat kaip ir tradicinių geltonojo aukso papuošalų, kurie tradiciškai legiruojami kitais metalais, pavyzdžiui, variu, sidabru ar cinku, kad būtų kietesni, o paskui padengiami juoduoju rodžiu, kad įgautų juodą spalvą.
Taigi, juodos spalvos auksas – labai gražiai atrodantis švelniai juodos spalvos lydinis. Jis kaip ir metalinio-ledinio atspalvio metalas yra dengtas rodžiu – tik juodos spalvos. Nepakartojimai atrodo balto ir juodo aukso gaminiai su spalvotais brangakmeniais. Ar galite tai įsivaizduoti?
Juvelyrikos pasaulyje yra daug spalvų. Auksas gali būti ir pilkas, ir mėlynas, tačiau kol kas tokių spalvų aukso gaminių labai mažai. Kas žino, kaip bus toliau?
Komentarai