Santuoka Bažnyčioje Santuokos Formalumai

Vestuvės: civilinė ar bažnytinė ceremonija

vestuvinė ceremonija bažnyčioje

Šiame straipsnelyje nebandysiu įkalbėti, kad smagiau ar geriau yra rinktis vieną kurią ceremoniją. Jokiu būdu! Tai dvejos nelyginamos iškilmės. Jei tik norisi, galima daryti abejas!

Bažnyčia

Bažnyčia yra nenuginčijamai emociškai labai svarbi daugumai porų bei jų svečių. Tai yra tikėjimo ir religijos simbolis. Net jei prieš santuoką teko paskutinį kartą lankytis bažnyčioje priimant komuniją ar tiesiog užsienyje lankant žymų objektą, daugumą sujaudina vietos šventumas ir didingumas. Visada priverčia širdį suvirpėti bažnyčioje ištarti santuokos įžadai, o įspūdis išlieka amžiams. Tad tos kelios, “sužadėtinių kursais” vadinamos, privalomos pamokėlės bažnyčioje prieš vestuves sutrumpins judviejų vakarus, tačiau pažadu, kad suartins, privers diskutuoti pakeliui namo ar į kokią vyninę. Dauguma klausia, kam tai reikalinga, kai taip sunku ištrūkti iš darbų ir suplanuotos dienos rutinos. Aš gal ir neatsakysiu, tačiau manau, kad į tai reikia žiūrėti filosofiškai. Pamokėles lankote dėl savęs, juk norite tuoktis bažnyčioje ne vien dėl “gražios erdvės”, tad tai tartum jūsų padėka kunigui ir įtikinimas sau, kad esate apsisprendę. Kita vertus, smagu pabūti tiesiog dviese tokioje aplinkoje visai kitaip nei greitoje mūsų kasdienoje, pasiklausyti kunigo ar vienuolės pamokslo.

Išsirinkus sau artimą ir mielą bažnyčią, siūlau susipažinti su kunigu ir susitarti dėl tuoktuvių. Šiomis dienomis bažnyčia kiek atviresnė ir galima kviesti muzikantus, mėgstamą chorą ar vokalistę, kurie atliks jums svarbias melodijas ir dainas. Galima puošti bažnyčią gėlėmis bei žvakėmis. Žinoma, visa tai privalo būti suderinta su bažnyčios kunigu iš anksto.

Jei yra galimybė, rinkitės nuošalesnę mažo miestelio bažnytėlę. Tai ypač smagu ir aktualu tiems, kurie vakarines linksmybes nori daryti už miesto, gamtoje, sodyboje, dvare. Dažnai tokie objektai yra šalia mažų miestelių, kaimelių ir panašiai, juose galima rasti mažutes, jaukias savo aura bažnytėles. Dar vienas tokių bažnyčių pliusas – tikėtina, kad tą dieną bažnyčioje būsite TIK jūs! O tai reiškia, kad nereikės paskubomis bėgti iš bažnyčios, kita nuotaka su palyda nelauks už durų, galėsite pasimėgauti buvimu toje erdvėje, pasakyti vienas kitam ilgesnę priesaiką, pasiklausyti skaitinių ir muzikos bažnyčioje, o visiems išėjusiems – suorganizuoti gražias vaišes šalimais.

Miestų bažnyčios patogios miesto žmonėms, tad ir užimtumas didžiulis, ypač vasarą. Reikia susitaikyti su tuo, kad išėję pamatysite kitus jaunavedžius ir jų svečius. Gali net tekti skubėti… Vienas iš variantų miesto bažnyčioje norintiems tuoktis kiek privačiau – rinktis nepopuliarią savaitės dieną, pvz., antradienį.

Tam, kad nesistumdytumėte prie bažnyčios su svečiais, siūlau ieškoti patogios vietos šalia bažnyčios sveikinimams ir prosecco taurei. Tai gali būti tiek specialiai pastatyta palapinė, tiek kavinė, tiek pievutė, kurioje jau jūsų lauks bent vienas padavėjas su taurėmis.

Deja, bažnytinė santuoka negali vykti už bažnyčios ribų.

Civilinė santuoka

Didžiausias civilinės santuokos pliusas yra tas, kad ji gali vykti bet kuriame miesto ar miestelio kampelyje, kuriame esate deklaravę savo gyvenamąją vietą. Tai gali būti jums graži pievelė, parkas, tėvų sodas, ežero pakrantė, paplūdimys ar restoranas; o gal brangi vieta, kurioje susipažinote: dailės galerija ar vyninė, oro uostas ar skverelis. Ši santuoka yra skirta arba nesureikšminantiems bažnytinės santuokos, nereligingiems, taip pat besituokiantiems antrąjį kartą (jei pirmąjį santuoka buvo bažnytinė).

Tokios santuokos ceremoniją galite sukurti patys nuo pradžios iki pabaigos: galite pasirinkti sakyti vienas kitam priesaikas, dainuoti ir deklamuoti jas, galite sukurti savos kūrybos “altorių” arba tiesiog foną, kuriame tuoksitės. Galite paprašyti tėvų ar draugų pasakyti keletą žodelių, galite įvairinti šias apeigas smėlio, ledo, gėlių, dažų ceremonijomis. Galite daryti viską, ko tik trokštate. Tik, žinoma, tai turite aptarti iš anksto su civilinės metrikacijos darbuotojomis, kad jos įvertintų laiko trukmę iš anksto. Taip pat nepamirškite, pasirūpinti darbuotojų patogiu atvykimu ir išvežimu iš vietos.

Beje, po civilinės santuokos, vėliau, keliems mėnesiams ar metams prabėgus, jei norisi ir reikia, galima bažnyčioje tartis dėl santuokos laiminimo. Reikia asmeniškai tartis su kunigu ar vienuoliu, kartais tai priklauso nuo individualaus kunigo požiūrio.

Lyginimui

Bažnytinė santuoka yra rimtesnė, procesas priverčia susikaupti ir suklusti, gal kam net baugus.

Tuo tarpu civilinė yra kūrybiškesnė, paliekanti daug erdvės daryti viską savaip, įdėti dalį savęs, nesilaikyti tradicijų. Pavyzdžiui, tuoktis po Jūsų medžiu, dekoruotu mediniais vyro drožinėtais paukščiukais arba megztomis servetėlėmis.

Abi santuokos gali būti vienodai sureikšmintos ar nesureikšmintos besituokiančių žmonių. Aš tikiu, kad nesvarbu, kur ir kas sutuokia, kas dainuoja ir kaip išpuošta erdvė. Svarbiausia – ką jauti širdyje. Svarbiausia – tariant priesaikos žodžius tikrai juos jausti ir pasižadėti. Tad nesvarbu, bažnyčioje ar basomis po medžiu, svarbu, kad tai būtų tikra.

Sėkmės!